Home Lajme “Der Spiegel”: Aktakuzat e Speciales ngrihen shpejt, Thaçi mund të jetë ndër...

  “Der Spiegel”: Aktakuzat e Speciales ngrihen shpejt, Thaçi mund të jetë ndër të akuzuarit

  20
  0
  SHARE

  “Si komandant gjatë luftës, nofka e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ishte ‘Gjarpri’, sepse ai nuk linte gjurmë. Por, që disa vite, gjurmët e mundshme të tij po i kërkojnë prokurorët e krimeve”. Kështu shkruan revista gjermane, ‘Der Spiegel’, në fillimin e pjesës për Kosovën të një artikulli që i ka kushtuar Ballkanit.

  “Në vitet ’90, Thaçi ishte një prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndërsa prej vitit 2016 ai është president i Kosovës. Dhe, tani, teksa ka privilegjin që t’i japë ish-bashkëluftëtarit të tij, Ramush Haradinaj, detyrën për formimin e një qeverie, ai përballet me akuza të mundshme për krime lufte nga një tribunal special në Hagë”, shkruan ‘Der Spiegel’, transmeton Gazeta Express.

  “Presidenti i Kosovës është i vendosur të demonstrojë se Thaçi i sotëm s’ka asgjë të përbashkët me njeriun që, siç vlerësonte një raport i inteligjencës gjermane, kontrollon ‘një rrjet kriminal që vepron në tërë Kosovën’”, thuhet në shkrimin e revistës gjermane.

  “Për shumë njerëz, ai është hero, për të tjerët, kriminel lufte i mundshëm – si e sheh ai këtë polarizim rreth tij? Thaçi pauzon kur pyetet për këtë në zyrën e tij. Më pas, thotë: E para, unë kam qenë komandant suprem politik, jo komandant ushtarak. E dyta, asnjë tribunal special në botë nuk mund ta rishkruajë historinë. Ne nuk kemi asgjë për të fshehur”, shkruan ‘Der Spiegel’.