Home Lajme DAÇIQ UA SHUAN SHPRESAT SERBËVE: TRUMP NUK DO T’IA KTHEJË KOSOVËN, SERBISË!

  DAÇIQ UA SHUAN SHPRESAT SERBËVE: TRUMP NUK DO T’IA KTHEJË KOSOVËN, SERBISË!

  39
  0
  SHARE

  Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se është në marrëdhënie të mirë me të gjithë përfaqësuesit e vendeve të huaja, sidomos pas vizitës së tyre në Serbi.

  Ai ka shtuar se megjithatë mysafiri i tij i preferuar është ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, të cilit të parit i drejtohet kur Serbia ka ndonjë problem.

  “Ende nuk jemi në situatë kur mund t’i drejtohemi (John) Kerryt për të ditur që kemi zgjidhur problem, por kur i drejtohemi Lavrovit, nuk domethënë se kemi zgjidhur problem, por e dimë se Rusia është në anën tonë dhe kur bëhet fjalë për vendimet e OKB-së nuk mund të sillet ndonjë vendim në dëm të Serbisë. Kjo ka ndodhur disa herë – me rastin e rezolutës për Srebrenicën, anëtarësimin e Kosovës në organizata të ndryshme ndërkombëtare, dhe kjo është një marrëdhënie miqësie”, ka thënë Daçiq për mediat serbe, përcjell Telegrafi.

  Duke iu referuar votave të fundit në Kombet e Bashkuara kur Serbia votoi kundër rezolutës për Krimenë, Daçiq ka thënë se Serbia nuk do të mund të votoj kundër interesave të Rusisë dhe në të njëjtën kohë pret mbështetjen e saj në situata të diskutueshme.

  Ai ka rrëfyer se me të gjithë shtetarët me të cilët ai ishte takuar ka marrëdhënie të mira, dhe që ka një “koleksion” të 100 numrave të telefonit të kolegëve nga vende të ndryshme të botës.

  “Fitorja e Trump do të thotë se Serbia do të jetë më mirë se gjatë administratës së Obamës apo Clinton, sepse Trump ka shpallur një qasje të ndryshme nga SHBA për krizat globale,…”, ka thënë më tej Daçiq.

  Ai, megjithatë ka shtuar se askush nuk duhet të presë ndryshime që shkruajnë mediat, të tilla si ato që “Trump do t’ia kthejë Kosovën, Serbisë”.